Duruş Bozuklukları

Bedenimiz mükemmel bir yapıya sahiptir. Kas ve kemiklerin birbiriyle olan kusursuz uyumu ve hasarlı dokuların kendini onarabilmesi bu mükemmelliğin basit bir göstergesidir.

Son yıllarda,  hareketsiz, pasif yaşantıya bağlı olarak bel fıtığı, boyun fıtığı gibi kronik rahatsızlıklarda önemli bir artış  görülmektedir. Bu tip omurga rahatsızlıklarına  çoğu zaman duruş bozuklukları neden olmaktadır. Bir ofis çalışanını göz önünde bulunduralım, günün büyük bir kısmını bilgisayar başında oturarak geçirdiğini biliyoruz. Mesleğindeki bir kaç yıldan sonra boyun omurlarının (servical vertabras),  kifoz; halk dilinde kambur durumuna geldiğini gözlemleyeceksiniz. Bu duruş bozukluğu, boyun fıtığı olma riskini ciddi oranda artıracaktır. Omurga , duruş bozuklukları ve nedenlerine geniş bir pencereden bakalım. Omurga vücudumuzun kolon direğidir. Vertabralardan oluşur ve beyinden gelen iletilerin uzuvlara yayılmasını sağlayan sinirler omurga kanalından geçer, S kavite yapısına sahiptir. Omurganın bu S şekli kendisine uygulanan yükü absorbe eder. Aynı zamanda omurgayı oluşturan her omurun arasında fibröz kıkırdak dokudan oluşan diskler mevcuttur.

Duruş bozukluklarını şu şekilde sıralayabiliriz:

Kifoz (kamburluk): Sırtın üst kısmı ve devamında da boyun omurlarının, doğal kavitesinden çıkıp öne doğru eğilmesi, kürek kemiklerinin birbirinden uzaklaşması ve beraberinde de omuzların öne doğru eğilmesi sendromu

Hiper lordoz: Pelvisin (kalça kemiği), normal çizgisinden öne doğru eğilmesiyle bel çukurunun büyümesi sendromu. (anteriör pelvic tilt)

Hipo lordoz: Pelvisin, normal çizgisinden geriye doğru eğilmesiyle bel çukurunun azalması yada düzelmesi sendromu. (posteriör pelvic tilt)

Servikal lordoz düzleşmesi: Boyun omurlarındaki S kavitenin düzleşmesi sendromu.

Skolyoz: Bedenimize önden ya da arkadan bakıldığında omurga çene ve pubic kemiği arasında düz bir çizgi şeklinde olması gerekirken, omurganın herhangi bir yerinden sağa ya da sola eğilmesi sendromu.

İnkinasyonlar : Bu diğer duruş bozukluklarına bağlı olarak vücut ağırlığının öne, arkaya ya da sağa, sola doğru kayması anlamındadır.

Omurgadaki bu sapmalar, vertabralar arasındaki disklerin hasar görmesine neden olarak, fıtık (hernia) dediğimiz oluşumu ortaya çıkarmaktadır. Hernia; vertabralar arasında bulunan, disk dediğimiz kıkırdak dokunun yırtılması anlamındadır. Bu hasar, sinirlere baskı yaptığında kol ve bacaklarda uyuşmalar, karıncalanmalar, kuvvet kaybı ve kaslar üzerinde şiddetli ağrı şeklinde hissedilebilir.

Aşağıdaki resimde sekestre seviyesinde bir fıtık resmi örnek olarak gösterilmektedir.

Bu durum hekim kontrolünde ameliyat sonrası ya da doğrudan fizik tedavi uygulaması ile rehabilite edilir. Ancak bu tip omurga problemleri kronik olduğundan, kaslar sürekli aktif olmalıdır ve bu konuda uzman bir eğitmen kontrolünde güçlendirilip esneklik kazandırılmalıdır.

Bu süreç yalnızca omurga sakatlıkları için geçerli değildir.  Menisküs yırtıkları, bağlarda esneme ya da kopma, sinovial sıvı azalması, kıkırdak zedelenmesi, kemik erimesi, kas erimesi gibi bir çok unsur fizik tedavi ve egzersiz gerektirmektedir. Ortalama 70 yıllık insan ömründe milyonlarca defa dizlerimizi büküp, öne ya da geriye eğiliyoruz. Yapılan bu uzuv hareketleri, sürekli bir yıkım ve aşındırma yapmaktadır. Eklemlerimize binen yükü en aza indirgemek için, kasların kuvvetli ve esnek olmasını sağlamak gerekmektedir.

Size bir  örnek vereyim. Futbolcuların en çok sakatlandığı bölge dizleridir. Nedeniyse şu;  futbolcular günde en az bir defa antrenman yaparlar ve  ortalama 3 defa dizlerinin üzerine düştüklerini düşünelim. Yılda en az bin defa dizleri kontrolsüz travmaya maruz kaldığı için menisküs problemleri yaşamaktadırlar. Bu kadar kolay iyileşmeleri ise tamamen kassal kuvvet ve dayanıklılıklarına bağlıdır.

Spor yapan kişilerin sağlık durumları egzersiz planında önemli bir yerdedir. Bel fıtığı problemi olan kişi ile boyun fıtığı problemi olan kişilerin çalışma metodları birbirinden farklı olmalıdır. Aynı kurallar diğer uzuv sakatlıkları için de geçerli olmaktadır. Bilinçli sporcu sağlıklı sporcudur.
Makaleleri takip edin.

Sevgiler 

 Twitter