MSG bencillik mi?

Başlık biraz ilgi çekici oldu sanırım? Bence buna değer…

Nedir bu MSG?

Mono Sodyum Glutamat isminde bir gıda maddesi, gıda üreticilerinin sıkça kullandığı kıvam artırıcı maddedir. İnsan vücudunun üretebildiği ve besinlerde belirli oranda bulunan MSG, neden bilhasa fast food üreticileri tarafından kullanılmaktadır.

Çünkü MSG, lezzetli bir tatlı yediğinizde yada güzel bir et yediğinizde aldığınız tadı ve hazzı sağlayan enzimleri uyarır. Tatlı, tuzlu, ekşi gibi beynimize yediğimiz yemeğin çok lezzetli olduğunu söyler. Aslında büyük bir yalancıdır.

Hekimler MSG’nin sinir sisteminde yarattığı tahribattan bahsetmektedir. Ancak bunları bir kenara bırakalım ve başta Amerika olmak üzere bir çok ülkenin kurtulmak için milyonlarca dolar harcadığı obeziteden bahsedelim.

Fast food dükkanlarında yediğimiz MSG’ ca zengin bu hamburger ve benzeri yiyeceklerin uyardığı lezzetli olma duygusu bağımlılık yapmaktadır. İçeriğine baktığımızda kalori açısından oldukça zengindir. Bir hamburgerin 600 ile 1200 k/cal değerinde olduğunu düşünürsek bu besinlerin kilo kontrolünün önüne geçtiğini söyleyebiliriz. Buradan yola çıkarak 80 kiloluk bir bireyin yalnızca bir hamburger yiyerek günlük kalori kotasının %40’ını kullanmış olacağını söyleyebiliriz. Bu öğüne içecek ve kızartmalarında dahil olduğunu düşünürsek bu değer epeyce artış gösterecektir. Bu tip beslenme tarzının haftada birkaç defa olması obeziteyide beraberinde getirmektedir.

Şimdi birlikte karar verelim, daha fazla para kazanabilmek adına kullanılan bu maddeler sizcede bencilce değil mi ?Twitter