Kas, Tendon ve Kemik İlişkisi

Ağırlık antrenmanı yaparken, kaslarınızla biraz fazla ilgilenmediniz mi?

Oysa ki kaslarımız kadar önemli, tendon ve kemiklere de sahibiz…

Bu 3 oluşum bir zincir oluşturur. Kaslarımız tendonlarımız sayesinde kemiklerimize bağlanır. Birbirileri ile bağlantılı olmalarına karşın, bu üç oluşumun kuvvet eşikleri birbirinden farklıdır. Örneğin kaslarımız tendonlarımıza göre daha çabuk kuvvet kazanır, kemiklerimiz ise kas ve kemiklerimizin uyguladığı yük kadar kuvvet kazanır.

Bu doğrultuda kuvvet çalışması yaparken dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar vardır. Bunların başında antrenman yoğunluğunu artırma gelmektedir. Kas ve tendonlarımızın orantılı gelişebilmesi için haftalık artışın maksimum % 4 seviyesinde tutulması gerekmektedir. Benim kaslarım güçlü daha ağır kaldırabilirim şeklinde bu görüşe katılmayan kişiler, sakatlık tehlikesiyle karşılaşabilirler. Çünkü tendonlar kaslara yetişemez, kopmalar ve yırtılmalar gözlemlenebilir…

 

Kuvvet konusunun spesifik bir yönü vardır. Bedenin en çabuk kazanılan ve en çabuk kaybedilen bio motorik özelliğidir kuvvet. Egzersiz yapmayı bırakan birey 1 haftada ortalama %10’luk bir kuvvet kaybı yaşayacaktır. Bu durum kemikler içinde geçerlidir. 2 tip kemik hücresi vardır.

  • Osteoblast: kemiklerin kaşar peyniri gibi oyulmasını sağlayan katabolik kemik hücresidir.
  • Osteoclast: kemiği yapılandıran anabolik kemik hücresidir.

Bunların belirleyicisi ise hormonlarımız ve yaptığımız egzersizlerdir.

Kas ve kemiklerin hormonlarla olan ilişkisini şu şekilde izah edebiliriz. Osteoporose(kemik erimesi) hemen her kadında görülmektedir.erkeklerde 0-7 mg arasında olan testesteron seviyesi, kadınlarda 0-0,2 mg seviyelerinde üretilmektedir. Yaşlandıkça bu seviyeler azalma gösterecektir. Aynı şekilde egzersiz ve doğru beslenmede artış sağlayacaktır. Kick box sporcularının güçlü bacakları ile yaşlı insanların küçük travmalarla kırılmalar yaşamasını bu duruma örnek olarak gösterebiliriz.

Sakatlık yaşamamak ve güvenli bir artış grafiği için egzersiz reçetenizi belirlerken;
İlk 6-8 haftanın genel kuvvet antrenmanı olmasına dikkat etmek ve antrenman prensibinin vücudunuzun hazır olduğu bir prensip tercih edin…Twitter