Makaleler

Sıkışma (Impingement) Sendromu

Omuz eklemi, vücudun en kompleks yapısıdır. Çok açılı yapısı, karmaşık bir kas-tendon sistemi oluşmasını sağlamıştır. Bu özelliği ile omuz sakatlıklara açık bir eklemdir. Sıkışma (impingement) sendromu sporcular arasında en çok rastlanan problemlerden biridir.

Hızlı Yağ Kaybetmek İçin 8 Öneri

İnsanoğlu, kısa yoldan kilo vermek ve fit olmak için yıllardır bir arayış içinde; dukan diyeti, coh diyeti, kavitasyon, liposuction, zayıflama ilaçları, bitki çayları v.s. Ben yağ kaybetmenin çok basit bir yolunun olduğunu düşünmüyorum.

Antrenman Prensipleri

Kas üzerine uygulanan yükün aşamalı olarak arttırılmasıdır ve setler 8-10 tekrar uygulanmaktadır. Bu sistem kas kuvvetinin artmasını sağlar. Uygulanan en temel sistemdir, kas kuvvetiyle birlikte hacminde de artış sağlar.

Kas, Tendon ve Kemik İlişkisi

Bu 3 oluşum bir zincir oluşturur. Kaslarımız tendonlarımız sayesinde kemiklerimize bağlanır. Birbirileri ile bağlantılı olmalarına karşın, bu üç oluşumun kuvvet eşikleri birbirinden farklıdır. Örneğin kaslarımız tendonlarımıza göre daha çabuk kuvvet kazanır, kemiklerimiz ise kas ve kemiklerimizin uyguladığı yük kadar kuvvet kazanır.

Spor yaparken kas kaybetmek

Yıllardır kas kaybetme korkusu yüzünden yürümeyen, koşmayan dostlarım, müşterilerim oldu. Evet spor yaparken kas kaybedebilirsiniz ama nasıl. 50 dakikalık intensif bir ağırlık antrenmanının üzerine 40-60 dakikalık kardiyo vasküler egzersiz yapıyor yada uzun süreli açlıkların üzerine spor yapıyorsanız, bu doğru, kas kaybediyorsunuz.

MSG bencillik mi?

Mono Sodyum Glutamat isminde bir gıda maddesi, gıda üreticilerinin sıkça kullandığı kıvam

Detraining

Yapılan araştırmalara göre, aktif spor yapan bireylerin, detraining sürecine girmeden, sedanterliğe dönüşlerinde, işlevsel bozukluklar gözlemlenmiştir. Baş ağrısı, uykusuzluk, güçsüzlük hissi,yorgunluk, iştahsızlık ve mutsuzluk hali bunlara örnek olarak gösterilebilir.

İnsülin Direnci

Beden gücünü kullanarak geçinen kişilerin sayısı gün geçtikçe azalmaktadır, bu jenerasyon yerini fiziksel olarak pasifize edilmiş çalışma hayatına bırakmaktadır? Sedanter hayat, stres, depresyon, üzüntü, sıkıntı, uykusuzluk, aşırı karbonhidratlı besinlerle beslenme,beraberinde vücut yağ kitlesinde artış ve insülin / şeker düzensizliğini getirir.

Duruş Bozuklukları

Rehabilitasyon; sakatlık ya da yetersizliğin giderilmesi için uygulanan sistematik tedavi anlamına gelmektedir. Olası bir kaza ya da sakatlanma sonrasında vücudun, eski formunu kazanması için uzun bir adaptasyon sürecine ihtiyaç vardır. Bu süreç dokuların kendini yenileme süreci ile başlayıp kas ve kemiklerin koordinasyonu, esneklik kazanması ve kuvvetlenmesi ile devam etmektedir.

Proprioception ve Performans

Bu sistemde gözler önemli bir yere sahiptir. Tek ayak üzerinde gözlerinizi kapatmayı deneyin. Dengenizin bozulduğunu göreceksiniz. Yapılan bir deney bize görme duyusunun bu denge sistemi için çok önemli olduğunu ispatlamıştır.Twitter